Przejdź do stopki

Zarządzenia OR 0151/Wójta Gminy/

Treść

ZARZĄDZENIE NR 0151/182 /06
Wójta Gminy Bojszowyxml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Z dnia 8.09.2006

 

w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Bojszowy.

 

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 – z późn. zm.), art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008 – z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskania zezwolenia (Dz. U. z 2006r. Nr 5, poz. 33)

 

zarządzam, co następuje:

 

§ 1

Określa się wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na :

  1. odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,
  2. opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych,

na terenie Gminy Bojszowy, stanowiące Załącznik Nr 1 i Załącznik Nr 2 do niniejszego Zarządzenia.

 

§ 2

Nadzór nad wykonaniem Zarządzenia powierza się Kierownikowi Referatu Infrastruktury Technicznej i Społecznej.

 

§ 3

Zarządzenie podaje się do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Gminy w Biuletynie Informacji Publicznej oraz wywieszenie na tablicach ogłoszeń.

 

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 




Załącznik Nr 1 Do Zarządzenia Nr  0151/182 /06

Wójta Gminy Bojszowy z dnia 8.09.2006


 

 

Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Bojszowy.

 

§ 1

  1. Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku na udzielenie zezwolenia na odbieranie odpadów, opracowanego zgodnie z art. 8  ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.).
  2. Przedsiębiorca prowadząc działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zobowiązany jest do przestrzegania przepisów Uchwały nr XLIII/233/2006 Rady Gminy Bojszowy z 28.06.2006 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Bojszowy.

 

§ 2

  1. Pojemniki stosowane do zbierania odpadów komunalnych powinny zapewniać gwarancję bezpieczeństwa dla obsługi, podczas opróżniania i dla osób gromadzących odpady, gwarancję długotrwałego użytkowania oraz dopasowania do urządzeń załadowczych pojazdów.
  2. Przedsiębiorca powinien zapewnić możliwość mycia i odkażania pojemników na indywidualne zlecenie właściciela nieruchomości.
  3. Pojemniki i worki stosowane do zbierania odpadów komunalnych powinny być oznakowane nazwą przedsiębiorcy,z wyłączeniem pojemników będących własnością osoby gromadzącej odpady.

 

§ 3

  1. Pojazdy stosowane do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinny spełniać wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.).
  2. Pojazdy powinny być dostosowane do pojemników do zbiórki odpadów.
  3. Pojazdy przeznaczone do transportu kontenerów oraz pojazdy skrzyniowe z urządzeniem wywrotu powinny posiadać dodatkowo zabezpieczenie siatką lub plandeką przed rozwiewaniem odpadów.
  4. Pojazdy powinny być oznakowane nazwą i adresem przedsiębiorcy.

 

§ 4

  1. Pojazdy do odbierania odpadów komunalnych powinny być myte zewnętrznie po zakończeniu każdego dnia ich użytkowania oraz myte zewnętrznie i wewnętrznie i odkażane nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  2. Przedsiębiorca powinien przedstawić dokumentację potwierdzającą posiadanie urządzeń do mycia i dezynfekcji pojazdów lub posiadania umowy z podmiotem świadczącym takie usługi, oraz na wezwanie Wójta przedstawić dokumenty potwierdzające mycie w podanych wyżej terminach.

 

 

 

§ 5

Przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić działalność będącą przedmiotem wniosku w sposób nie powodujący zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz zanieczyszczenia tras wywozu.

 

§ 6

Odpady komunalne odbierane na terenie Gminy Bojszowy przez firmy wywozowe, należy przekazać na najbliższe wysypisko do unieszkodliwienia przez składowanie lub odzysk.

 

§ 7

  1. Przedsiębiorca zobowiązany jest do odbioru wszystkich rodzajów odpadów komunalnych w tym segregowanych, wielkogabarytowych, odpadów z remontów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów niebezpiecznych.
  2. Przedsiębiorca zobowiązany jest zapewnić wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki na odpady.
  3. Przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić segregację odpadów „u źródła” bądź w punkcie segregacji w stopniu umożliwiającym osiągnięcie w kolejnych latach wymaganych poziomów odzysku odpadów selektywnych, zgodnie z poziomami wskazanymi w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami.
  4. Przedsiębiorca zobowiązany jest do ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji kierowanych na składowisko zgodnie z wymogami Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.
  5. Świadczenie usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy i na warunkach w niej określonych, zgodnie z harmonogramem odbioru.
  6. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawiania dowodów korzystania z usług z podaniem daty odbioru, ilości i rodzaju odebranych odpadów oraz ceny.

 

§ 8

  1. Przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji zawartych umów z właścicielami nieruchomości i dowodów korzystania z usług.
  2. Ewidencja umów powinna zawierać następujące informacje:

1)      imię i nazwisko lub nazwa właściciela nieruchomości,

2)       adres nieruchomości,

3)      data zawarcia umowy,

4)      rodzaj (kod) odbieranych odpadów,

5)      częstotliwość odbioru.

3.      Przedsiębiorca zobowiązany jest do udostępniania ewidencji umów i dowodów świadczenia usług pracownikom posiadającym upoważnienie Wójta Gminy Bojszowy.

4.      Przedsiębiorca zobowiązany jest do 15 każdego miesiąca przekazywać Wójtowi Gminy zestawienie-wykaz właścicieli nieruchomości z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na odbieranie odpadów,oraz z którymi umowy rozwiązał, lub wygasły,

 

§ 9

1.      Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. Nr 62 poz. 628 z późn. zm.) według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 lutego 2006r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. z 2006r. Nr 30 poz. 213).

2.      Przedsiębiorca jest zobowiązany do przekazania Marszałkowi Województwa Śląskiego oraz Wójtowi Gminy Bojszowy zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilościach odpadów, o sposobach gospodarowania nimi – zgodnie z art. 37 ustawy o odpadach według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001r. w spawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych (Dz. U. Nr 152 poz. 1737).

3.      W przypadku przekazania odbieranych odpadów komunalnych do unieszkodliwienia na składowisku przedsiębiorca wykazuje w zestawieniu przekazywanym Wójtowi Gminy Bojszowy, o którym mowa w ust. 2, ilości i miejsce unieszkodliwienia odpadów na podstawie zaświadczenie lub innego dokumentu sporządzonego przez podmiot uprawniony do unieszkodliwiania odpadów, które dołączane jest do powyższego zestawienia.

4.      zestawienia przekazywane są Wójtowi Gminy Bojszowy przez przedsiębiorcę w okresach półrocznych. Zestawienie za pierwsze półrocze przekazywane jest do 31 lipca tego roku, zestawienie za drugie półrocze przekazywane jest do 31 stycznia roku następnego.

5.      Przedsiębiorca jest zobowiązany przekazywać Wójtowi Gminy Bojszowy informacje o masie, sposobie zagospodarowania, rodzajach odebranych odpadów komunalnych, masie odpadów ulegających biodegradacji, odebranych od  mieszkańców, nie przekazanych do składowania, wraz z informacją o sposobie ich zagospodarowania , nie później niż do końca pierwszego kwartału za rok poprzedni.

 

§ 10

1.      Zezwolenie na odbieranie odpadów może być wydane na okres nie dłuższy  niż 10 lat.

2.      Górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za odbieranie odpadów komunalnych określi Rada Gminy w drodze uchwały.

3.      Zezwolenie na odbieranie odpadów może być cofnięte bez odszkodowania w przypadku nie wypełnienia przez przedsiębiorcę wymagań określonych w zezwoleniu, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

4.      Wygaśnięcie lub cofnięcie zezwolenia nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonania obowiązków określonych w zezwoleniu dotyczących wymagań sanitarnych i ochrony środowiska  zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

5.      Zastrzega się prawo nałożenia dodatkowych warunków prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, jeżeli wymagać tego będą względy ochrony środowiska lub inne, po przeprowadzeniu kontroli realizacji warunków zezwolenia.

6.      Za szkody powstałe w środowisku lub w mieniu osób trzecich wynikłe z nierzetelnego          prowadzenia działalności odpowiada Przedsiębiorstwo.

 

 

§ 11

Przedsiębiorcy nie spełniający wymagań określonych w niniejszym Zarządzeniu lub w Regulaminie zobowiązani są do dostosowania warunków prowadzenia działalności oraz zezwoleń, na podstawie których prowadzą tę działalność, do wymogów określonych w Zarządzeniu lub Regulaminie w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego Zarządzenia.

 

 

 

 


 

Załącznik Nr 2 Do Zarządzenia Nr  0151/182 /06

Wójta Gminy Bojszowy z dnia 8.09.2006


 

 

wymagania jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Bojszowy.

 

§ 1

Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku opracowanego zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm).

 

§ 2

Przedsiębiorca, prowadząc działalność będącą przedmiotem wniosku zobowiązany jest do przestrzegania przepisów w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Bojszowy.

 

§ 3

1.      Pojazdy stosowane do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny spełniać wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.).

2.      Transportowanie nieczystości ciekłych pojazdami samochodowymi dopuszczalne jest wyłącznie w hermetycznie zamkniętych zbiornikach, napełnianych i opróżnianych mechanicznie. Pojazdy asenizacyjne powinny spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. Nr 193 poz. 1617)

 

3.      Wprowadzanie nieczystości do stacji zlewnych winno się odbywać zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002r. w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (Dz. U. Nr 188 poz. 1576).

4.      Pojazdy do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny być oznakowane nazwą i adresem przedsiębiorcy.

 

§ 4

  1. Pojazdy do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny być myte zewnętrznie po zakończeniu każdego dnia pracy oraz myte całkowicie (zewnętrznie i wewnętrznie) i odkażane nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.
  2. Przedsiębiorca powinien przedstawić dokumentację potwierdzającą posiadanie myjni do mycia i dezynfekcji pojazdów asenizacyjnych lub posiadania umowy z podmiotem świadczącym takie usługi, oraz na wezwanie Wójta przedstawić dokumenty potwierdzające mycie w podanych wyżej terminach.

 

§ 5

  1. Świadczenie usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości i na warunkach w niej określonych.
  2. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawiania dowodów wykonania usługi z podaniem daty wykonania usług, ilości wywiezionych nieczystości ciekłych oraz ceny.

 

 

§ 6

  1. Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji umów zawartych z właścicielami nieruchomości, dowodów świadczenia usług oraz dowodów przyjęcia nieczystości ciekłych przez stację zlewną.
  2. Ewidencja umów powinna zawierać następujące informacje:

1)      imię i nazwisko lub nazwa właściciela nieruchomości,

2)      adres nieruchomości,

3)      data zawarcia umowy,

4)      pojemność zbiornika bezodpływowego,

5)      częstotliwość opróżniania.

3.      Przedsiębiorca jest zobowiązany przekazywać Wójtowi Gminy Bojszowy wykazy właścicieli nieruchomości, z którymi zawarł umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych oraz umowy, które uległy rozwiązaniu lub wygasły, w terminie do 15-go dnia każdego miesiąca.

4.      Sprawozdanie z prowadzonej działalności zawierające informacje o ilości wywiezionych nieczystości płynnych z terenu gminy, adresie nieruchomości, z której wywieziono nieczystości płynne, należy przedkładać Wójtowi Gminy Bojszowy w okresach miesięcznych, do 15-go dnia miesiąca za miesiąc poprzedni oraz roczne w terminie do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy. 

 

§ 7

1.      Zezwolenie może być wydane na okres nie dłuższy niż 10 lat.

 

2.      Wydawane zezwolenie może być cofnięte bez odszkodowania w przypadku niewypełnienia przez przedsiębiorcę wymagań określonych w zezwoleniu, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

3.      Wygaśniecie lub cofniecie zezwolenia nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonania obowiązków dotyczących wymagań sanitarnych i ochrony środowiska zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

4.      Zastrzega się prawo nałożenia dodatkowych warunków prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, jeżeli wymagać tego będą względy ochrony środowiska lub inne, po przeprowadzeniu kontroli realizacji warunków zezwolenia.

 

§ 8

Przedsiębiorcy nie spełniający wymagań określonych w niniejszym Zarządzeniu lub w Regulaminie zobowiązani są do dostosowania warunków prowadzenia działalności oraz zezwoleń na podstawie których prowadzą tę działalność do wymogów określonych w Zarządzeniu lub w Regulaminie w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego Zarządzenia.  

 

 

 

 

1297970